MUZYCZNA POWTÓRKA DZIADÓW CZ. III - SPOTKANIE Z LITERATURĄ

WSPOMINAMY… W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ…

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości uczniowie XVI LO wzięli udział w konkursie “Polskie Symbole Narodowe“, a uczniowie klasy 1d przygotowali prelekcję poświęconą ojcom niepodległości.
Martyna Augustynek, Julia Kołat, Martyna Kowalek,Jakub Krakowiak, Julia Rohde – przygotowali prelekcję, w której przedstawili dylematy, działania i programy polityczne twórców Polski Niepodległej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego.

Prelegenci podkreślali, że w historii liczy się mądre przywództwo. Mimo ogromnych różnic w kwestiach światopoglądowych, a także odmiennych aspiracji osobistych polscy przywódcy tamtej doby ambitnie realizowali swoją misję. Ważne jest zatem, by ich rolę podkreślać jako przewodników na drodze do wolności.

Polskie Symbole Narodowe” – to nazwa konkursu, który odbył się w naszej szkole. Organizatorem był polonista – pan profesor Marcin Różański. Pretekstem stała się kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Reprezentacje pierwszoklasistów stanęły do rywalizacji, aby sprawdzić swoją wiedzę o polskim hymnie, godle i fladze. Zwycięstwo przypadło drużynie z klasy 1b. Na podium stanęli także uczniowie z 1d oraz 1a. Dyrektor, pan Maciej Grenda, pogratulował wszystkim uczestnikom imponujących umiejętności i wręczył nagrody. Niech żyje Niepodległa! 🇵🇱