PORADNIK MATURZYSTY

MATURA 2023 - PORADNIK MATURZYSTY

Poradnik Maturzysty, to miejsce, gdzie uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego, a zwłaszcza uczniowie klas IV znajdą najważniejsze porady, informacje i wskazówki przed egzaminem maturalnym i wyborem dalszej edukacji.

Jako pedagog, doradca zawodowy i wicedyrektor XVI LO, korzystam z ciekawych propozycji edukacyjnych przygotowanych przez polskie uczelnie wyższe. Proponuję wykłady online, poradniki oraz webinaria przygotowane przez Uniwersytet SWPS (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) dla maturzystów i ich rodziców, które krok po kroku, poprowadzą Was do maturalnego sukcesu.

Na naszej poradnikowej stronie znajdziecie odpowiedzi na następujące pytania:

• jakie przedmioty maturalne wybrać
  • jak zaplanować naukę i przygotowania do matury
  • jakie błędy są najczęściej popełniane przez przygotowujących się do matury i jak ich uniknąć
  • jakimi sposobami zmotywować się do nauki
  • maturalne last minute, czyli kiedy jest czas na zmiany
  • jakie lifehacki są pomocne przy maturze
  • jak poradzić sobie z przedmaturalnym stresem
  • jak pisać testy
  • jakie są zasady dobrej prezentacji
  • jakie są prawa możliwości maturzysty
  • jak wybrać uczelnię
  • jak zapisać się na studia?

Wszystkich porad i podpowiedzi udzielają eksperci, wykładowcy SWPS. Zapraszam do lektury poniżej.

Agnieszka Wilkowska

JAKIE PRZEDMIOTY MATURALNE WYBRAĆ?

Jak dobrze rozpocząć swój rok maturalny i podjąć właściwą decyzję przy składaniu deklaracji przedmiotów maturalnych? Czym się kierować przy ich wyborze? Czy zdawać więcej czy mniej przedmiotów, ale z lepszymi wynikami? Gdzie szukać informacji o zasadach rekrutacji na wybraną uczelnię? Twoje mocne strony - czy na pewno je znasz?
JAKIE PRZEDMIOTY WYBRAĆ?- materiały pdf
WEBINARIUM SWPS CZ. 1

KALENDARZ PRZYGOTOWAŃ DO MATURY

Jak ułożyć swój idealny plan nauki? Na czym się skupić w poszczególnych miesiącach przed maturą? Czy dzięki dobrej organizacji czas może być Twoim sprzymierzeńcem? W jaki sposób poradzić sobie z rozpraszaczami uwagi i zjadaczami czasu - takimi jak facebook czy instagram? Czy każdy wolny dzień musisz przeznaczyć na naukę?
KALENDARZ PRZYGOTOWAŃ DO MATURY - materiały pdf
WEBINARIUM SWPS CZ. 2

10 BŁĘDÓW, KTÓRE POPEŁNIASZ UCZĄC SIĘ DO MATURY I JAK TO ZMIENIĆ?

Jak uczyć się skutecznie, a niekoniecznie dużo? Czy uczenie się na pamięć to zawsze najlepsze rozwiązanie? Wkuwanie samodzielne czy w grupie? Warto skorzystać z gotowych opracowań czy lepiej przygotować je samemu? Nauka na ostatnią chwilę czy systematyczne powtarzanie?
JAKICH BŁĘDÓW NIE POPEŁNIAĆ? - materiały pdf
WEBINARIUM SWPS CZ. 3

10 SPOSOBÓW, ŻEBY ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO NAUKI

Jak motywować się podczas samodzielnej nauki w domu? Co zrobić, gdy przerasta Cię liczba obowiązków? Jakie techniki zastosować, żeby nie poddać się już na starcie? W jaki sposób zachować równowagę pomiędzy dobrym samopoczuciem a samodyscypliną? Dlaczego nagradzanie się za ciężką pracę jest takie ważne?
10 SPOSOBÓW ŻEBY ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO NAUKI
WEBINARIUM SWPS CZ. 4

JAK W 10 KROKACH PORADZIĆ SOBIE ZE STRESEM PRZED MATURĄ?

Jak rozpoznać stres u siebie? Jak uwierzyć, że stres może być sprzymierzeńcem? Jak zamienić stres w motywację? Jak rozpoznać stres negatywny i zapanować nad nim w czasie nauki? Jak zminimalizować stres przed egzaminem i powstrzymać go, kiedy już egzamin trwa?
JAKIE PORADZIĆ SOBIE ZE STRESEM PRZED I W CZASIE EGZAMINU?- materiały pdf
WEBINARIUM SWPS CZ. 5

STRATEGIA NA EGZAMIN - MATURA PISEMNA -JAK PISAĆ TESTY?

Jak oswoić się z arkuszami maturalnymi? Jak oswoić lęk przed przystąpieniem do rozwiązywania testu? Jak rozpocząć pracę z arkuszem? Jak budować wypowiedź? Na co zwrócić uwagę podczas egzaminów z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych?
MATURA PISEMNA - JAK PISAĆ TESTY? - materiały pdf
WEBINARIUM SWPS CZ. 6

PRZYSZŁOŚĆ PO MATURZE - JAK WYBRAĆ UCZELNIĘ?

Czym kierować się przy podjęciu decyzji o wyborze uczelni? Jak ocenić swoje możliwości?Na jakie pytania odpowiedzieć sobie zanim przystąpisz do rekrutacji?
WEBINARIUM SWPS CZ. 7

LIFEHAKI NA MATURĘ - TECHNIKI PAMIĘCIOWE, ŚCIĄGI

I jeszcze kilka podpowiedzi jak usprawnić naukę i przygotowania do matury ...
LIFEHAKI  - TECHNIKI PAMIĘCIOWE, ŚCIĄGI
JAK WYKORZYSTAĆ NOWE TECHNOLOGIE W NAUCE?
JAK  STUDIOWAĆ W WIELKIEJ BRYTANII? - poradnik
THE GRAND DREAM - a manual how to get into a British university