UCZNIOWIE XVI LO W FINALE EXPLORY – GDYNIA 2023

Julia Olechnowicz i Szymon Zarzycki uczniowie klasy IV a, reprezentowali Szczecin i XVI Liceum Ogólnokształcące w Finale Konkursu Explory

W dniach 18 – 20 października 2023 r. w Gdyni odbywało się wielkie święto nauki. W ramach Explory Week 2023 miały miejsce trzy wydarzenia:Finał Festiwalu Nauki i Technologii, Konferencja Talentowa i Finał konkursu Explory. Była to dwunasta edycja konkursu.

Julia i Szymon udali się do Gdyni wraz z opiekunem szkolnego koła naukowego XVI w skali Beauforta, panem Wojciechem Kaczorem. Podczas finału zaprezentowali owoc swojej wielomiesięcznej pracy, czyli ekologiczny katamaran EKLER. To pływająca platforma, która może wykonywać wiele zadań: może spuścić koło ratunkowe tonącemu, ma uchwyty na kamery, lądowisko dla drona, wyposażona jest również w sorbent antyolejowy aby zbierać zanieczyszczenia. Poza prezentacją na stoisku przygotowanym dla młodych naukowców, pełen emocji był występ Julii i Szymona na scenie i prezentacja ich projektu.

Fragment artykułu ze strony  24kurier.pl z dnia 24 października 2023 r.:

“- Nasi uczniowie byli jednymi z najmłodszych uczestników w tegorocznych zmaganiach konkursowych – mówi Maciej Grenda, dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. – Jednak dla nich to wyjątkowe wyróżnienie, że znaleźli się w finale konkursu. Nie zakwalifikowali się do żadnej z nagród, ale zostali zaproszeni na listopadowy kongres Projekt 3W: woda-wodór-węgiel – to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Julia i Szymon zostaną także objęci opieką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Czeka na nich nowa baza doświadczeń, a ich wynalazek zostanie na ZUT udoskonalony.

Dyrektor XVI LO jest dumny ze swoich uczniów i cieszy się, że po raz kolejny szkoła otrzymała grant na organizację przyszłorocznej edycji Festiwalu Szkolnego E(x)plory.

– To duże wyróżnienie – mówi M. Grenda. – Jesteśmy bowiem jedną z 16 placówek w całej Polsce, w których odbędą się międzyszkolne konkursy naukowe. Już teraz zapraszamy zdolnych młodych wynalazców do zgłaszania swoich projektów. Uczniowie z XVI LO przygotowują już trzy, cztery nowe wynalazki.”

O naszych reprezentantach wspomniało też Radio Szczecin:

“Opiekun młodych naukowców, Wojciech Kaczor z XVI LO przyznaje, że projekt Julii Olechnowicz i Szymona Zarzyckiego będzie miał swoją dalszą przyszłość. – To prosta konstrukcja, czyli włókno szklane, żywica poliestrowa. Sprawdzaliśmy, pływa. Nagraliśmy z tego filmiki, więc widać, że ta platforma działa. Podpływa do tonącego, zrzuca mu koło. Pojawiły się firmy, które wiedzą, jak poprawić to, co zrobiliśmy. Zamierzamy z tego skorzystać – podkreśla Wojciech Kaczor.”

Fotografie ze stron: Explory facebook, Radio Szczecin, XVI w skali Beauforta

Posted in Dla uczniów.