SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA OTWARTA DŁOŃ

Młodsi, starsi  i najstarsi pracują przy wspólnych projektach. Czy to możliwe? W XVI Liceum Ogólnokształcącym działa Szkolny Klub Wolontariusza OTWARTA DŁOŃ, a tutaj to jest możliwe.

Szkolny klub Wolontariusza powstał w 2018 roku. W zamyśle jego pomysłodawczyni i opiekunki, pani Małgorzaty Iwin było, aby połączyć we współpracy dwa pokolenia – nastolatków i seniorów. Efektem tej współpracy jest wiele projektów, wydarzeń i atrakcji. A co wydarzyło się w bieżącym roku szkolnym?

Przedstawiam wam nową ekipę. Są CUDNI!!! Otwarci, uśmiechnięci, z młodzieńczym zapałem. Dzięki Nim znowu chce mi się chcieć. Mamy duuużo planów.

18 listopada pani Ludmiła Kopycińska opowiadała Seniorom i Młodzieży o generale Józefie Hallerze. Jeden z głównych konstruktorów odzyskania przez Polskę niepodległości. Naczelny Dowódca wszystkich Wojsk Polskich, komendant Legionów, minister , twórca Błękitnej Armii i … Fakty, ciekawostki, życie osobiste… Jak zawsze niezwykle ciekawie, z zapałem, na sto procent – Ludmiła zawsze daje z siebie wszystko.
Kawa, herbata, ciasto, wyjątkowa atmosfera … I Wolontariusze, którzy zdali spisali się na medal!

Seniorzy i Młodzież wybrali się do Książnicy Pomorskiej na wystawę poświęconą Johannesowi Quistorpowi i jego rodzinie oraz o ich dokonaniom dla Szczecina. Dzięki nieocenionej Ludmile Kopycińskiej mogliśmy poznać panią Dorotę Pundyk, nauczycielkę języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 56, miłośniczką historii naszego miasta i jego dawnych mieszkańców, a przede wszystkim współautorkę wystawy. Pani Dorota od wielu lat interesuje się dziejami rodziny Quistorp i zbiera pamiątki i artefakty, które mogliśmy oglądać na wystawie. Wiedzę ma przeogromną, a opowiada tak, że można słuchać godzinami.

W grudniu Klub Wolontariusza “Otwarta dłoń gościł wolontariuszy z Francji, Hiszpanii, Portugalii i Gruzji. Rachel, Alan, Dejan, Mariana i Ana opowiedzieli nam o tradycjach i zwyczajach świąt Bożego Narodzenia oraz o tym, jak obchodzi się w ich krajach Nowy Rok. Goście pokazali nam oryginalne, pochodzące z ich kraju pomysły na ozdoby świąteczne. Na koniec spotkania wszyscy wolontariusze życzyli sobie nawzajem:
Joyeux Noel, Feliz Navidad, შობას გილოცავთ, Feliz Natal… czyli WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
Młodzi – kolejne spotkanie z Ludmiłą Kopycińską, która tym razem opowiadała o przesądach żeglarzy i marynarzy. Seniorzy – pod dowództwem kapitana Wojciecha Kaczora, zapoznawali się ze szlakiem jego morskich podróży.

Goalball, to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących. Uczniowie z XVI LO mogli zobaczyć i wziąć udział w takiej grze jako wolontariusze. W Netto Arenie odbyły się Mistrzostwa Polski w Goalball`u. Drużyny z Krakowa, Bydgoszczy, Katowic, Wrocławia… Kobiety i mężczyźni. Wysiłek, zacięta rywalizacja, emocje, walka o każdy punkt… Dla osób widzących, to niecodzienne doświadczenie.

“Ta ostatnia niedziela”,”Pierwszy siwy włos”, “Jesienne róże”, “Tango milonga”… Te tytuły zapewne nic nie mówią ludziom młodym, ale są dobrze znane naszym Seniorom. To tytuły piosenek śpiewanych przez megagwiazdę polskiej piosenki, legendarnego artystę, którego kariera trwała 60 lat. MIECZYSŁAW FOGG był bohaterem kolejnego spotkania. MŁODZI I SENIORZY słuchali o jego życiu i karierze, o jego związkach ze Szczecinem – pani Ludmiła Kopycińska stanęła na wysokości zadania (jak zawsze zresztą). A potem popłynęły piosenki i łzy wzruszenia…  Kolejne wyjątkowe spotkanie Młodzi i Starsi za nami.
Kino “Pionier” – najstarsze działające nieprzerwanie kino na świecie. I cel naszej, czyli SENIORÓW I MŁODYCH, kolejnej “wyprawy”. Mieliśmy możliwość poznać historię tego niezwykłego miejsca. Bardzo dziękujemy pani Wandzie Szewczyk za cudowną opowieść. I polecamy wszystkim to jedyne w swoim rodzaju kino w Szczecinie. Każdy, kto szukasz filmów ambitnych, pozostawiających wiele do myślenia i budzących refleksje – to kino jest dla niego.