NAJSYMPATYCZNIEJSZY NAUCZYCIEL AD 2021

NAJSYMPATYCZNIEJSZY NAUCZYCIEL ROKU AD 2021

Coroczny plebiscyt na NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO NAUCZYCIELA  XVI LO AD 2021 – zakończony. Tegorocznym laureatem został pan profesor Marcin Różański, NAUCZYCIEL JĘZYKA POLSKIEGO!

Nauczyciel, który potrafi wzbudzić wyższe uczucia dla jednego choćby dobrego czynu, jednego dobrego wiersza – osiąga więcej aniżeli ten, który zapełnia naszą pamięć nieskończonymi rzędami przedmiotów naturalnych, sklasyfikowanych pod względem nazwy i kształtu.
– Johann Wolfgang von Goethe

Jakże prawdziwą jest powyższa sentencja, kiedy pomyślimy o profesorze Różańskim. Kto jak nie on, potrafi sprawić, że lekcje języka polskiego ze zwykłego szkolnego przedmiotu stają się podróżą w przeszłość, w teraźniejszość, a już na pewno w wyobraźnię. Kolejne pokolenia zabierają ze sobą w dorosłość Dziady, Wesele czy Moralność pani Dulskiej, wspominając każdą nietuzinkową lekcję . Przecież bez “rozbioru” Lalki na czynniki pierwsze na lekcjach pana Różańskiego żaden egzamin nie byłby tak prosty. Jak ja nie lubię polskiego – skarżą się nowi uczniowie, by  po kilku lekcjach z panem profesorem nie chcieć wyjść z sali po zakończonych zbyt szybko zajęciach.

Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ.
– Henry Adams
Pan Różański, to również WYCHOWAWCA, choć słowo “wychowawca”, to stanowczo za mało. To powiernik, psycholog, terapeuta, rozjemca, mistrz życia i koło ratunkowe na wszystkie szkolne i pozaszkolne bolączki. Szkolny telefon rozgrzany do czerwoności i pan Różański na “domowej wizycie”, bo znowu Janek opuścił się w nauce, a przecież Jankowi trzeba pomóc…  Ot, taka szkolna codzienność.

Nauczyciel jest skazany na wieczne samodoskonalenie.
– John C. Dana

Dając przykład uczniom, profesor Różański nie spoczywa na laurach swojej edukacji. Wciąż podnosi swoje kompetencje, bierze udział w licznych kursach, szkoleniach, a także kontynuuje studia doktoranckie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Gratulujemy Panu Profesorowi i życzymy, aby pasja, którą Pan “zaraża” miała jeszcze większą moc.

Drugie miejsce w plebiscycie na Najsympatyczniejszego Nauczyciela XVI LO zajął pan Ryszard Kurtyka – ubiegłoroczny laureat, a trzecie, pan Michał Mazur – wielokrotny finalista konkursu.

Wszystkim nominowanym oraz zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!

14.10.2021 r.