EXPLORY 2022 W XVI LO

MIĘDZYSZKOLNY FESTIWAL NAUKOWY EXPLORY W XVI LO

Młodzi naukowcy zaprezentowali swój dorobek w XVI Liceum Ogólnokształcącym. To tutaj odbył się kolejny etap konkursu EXPLORY.
1 Grudnia po raz drugi w XVI Liceum w Szczecinie gościliśmy Młodych Naukowców w ramach Międzyszkolnego Festiwalu Naukowego Explory. Konkurs obywał się po raz drugi, ale pierwszy raz w warunkach niecovidowych, co diametralnie zmieniało wrażenia uczestników. Na korytarzach szkoły czuć było atmosferę ciekawości Świata zwłaszcza, kiedy autorzy projektu z wypiekami na twarzach opowiadali o swoich pracach.
Do konkursu przystąpili autorzy 6 prac. W wyniku obrad Jury najwyżej oceniona została praca Marii Orłowskiej z VI Liceum Ogólnokształcącego opisująca sposoby wykorzystania fundamentów morskich platform wiatrowych. Tylko 3 punkty mniej miały dwa projekty zajmujące drugie miejsce. Ze Szkoły Podstawowej nr 53 Emilia Tyszka zaprezentowała prace Zdrowe Zęby -Lepsze Życie, a z XVI LO Julia Olechnowicz i Szymon Zarzycki pokazali pomysł na EKLER czyli Elektryczny Katamaran Licealny Ekologię Ratujący. Trzecie miejsce to praca Aleksandry Dmitrzak z XVI LO pracującej nad urządzeniem badającym parametry życiowe umożliwiając komunikacje z osobami chorymi przewlekle. Kolejne miejsca to Siłownia OFF GRID zespołu w składzie : Kornelia Łabanowicz, Filip Dynakowski, Szymon Ząbek, oraz Dream Wardrobe- koncepcja pozwalająca na kreowanie własnych projektów krawieckich blisko miejsca zamieszkania opracowana przez Olivie Wabich.
Swoimi wrażeniami dzielił się z uczestnikami tegoroczny laureat Finału Explory -Patrik Fassero Gamba – który u nas wcielił się w role Jurora.
Nagrody wręczał pan Paweł Szeremet Kierownik Biura ds. Innowacyjności i Inteligentnych Specjalizacji w Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Woj. Zachodniopomorskiego oraz pan Maciej Grenda -Dyrektor Szkoły.
Społeczność szkolna miała możliwość uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez państwa Klaudię Getkę i Łukasza Damucia z firmy Coloplast oraz Piotra Mazura z Agrotechnology. Sporą atrakcją stanowiły prelekcje „Skąd się biorą pomysły na biznes?” pani Magdaleny Ostrowskiej z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Imprezie towarzyszyły dodatkowe wydarzenia: Wystawa poświęcona Stanisławowi Lemowi, Spotkanie z Zachodniopomorskim Klastrem IT a nawet mini pokaz Simraceingu.
Wydarzenie bardzo się podobało, a to oznacza, że zbieramy pomysły na kolejny rok! Zapraszamy Młodych Naukowców do współpracy i kibicujemy tegorocznym nagrodzonym!

LAUREACI KONKURSU EXPLORY

foto: Maciej Antoszczak