WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS 1B I 3B

MUZEA, POMNIKI, NAUKA, ZAKUPY… OJ CO TAM SIĘ DZIAŁO!

Warszawska jesień… Podziwiać stolicę o tej porze roku mogli uczniowie klas 3b i 1b. To oni wyjechali do Warszawy, aby uczyć się, zwiedzać, poznawać historię, doświadczać oraz… robić zakupy.

To była bardzo intensywna wyprawa. Na początek wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum na Muranowie dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów.

Najważniejsze i najbardziej znane miejsca w Warszawie uczniowie „szesnastki” poznawali spacerując po Starym Mieście i Łazienkach Królewskich. Z tajemnicami starej Warszawy, historią miejsc i zabytków zapoznawali się przez opowieści pani przewodnik. Obowiązkowo zdjęcia na Starówce, przed Pałacem Prezydenckim, przed Zamkiem Królewskim i przed, chyba najbardziej znanym, pomnikiem Chopina.

A jak poznać ogromną Warszawę nie męcząc się? Trzeba wjechać na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki i tam z tarasu widokowego, najlepiej przy zachodzie słońca, zobaczyć wszystkie dzielnice stolicy. Tak zrobili nasi uczniowie.

Był czas na historię, język polski, geografię, muzykę… Przyszedł czas na fizykę. Zgodnie z mądrością Konfucjusza: Powiedz mi, a zapomnę, pokaż – a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem, uczniowie 16 LO mogli osobiście doświadczyć tajemnic tej nauki. Oczywiście w Centrum Nauki Kopernik. Wystarczyło mieć pytanie, a odpowiedzi udzielały wystawy, eksperymentalne stanowiska, doświadczenia, obserwacje i różnorodne przestrzenie edukacyjne.

W ostatnim dniu ponownie ogromna porcja historii i narodowej tożsamości – wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego i na Cmentarzu Powązkowskim, założonym w 1912 roku jako cmentarz dla rosyjskich żołnierzy, a obecnie najstarszej nekropolii warszawskiej.

Wycieczka do stolicy nie może obejść się bez szaleństwa w Złotych Tarasach. To dla wycieczkowiczów z 1b i 3b było oczywiście obowiązkowym punktem programu.

Wszyscy już wrócili do szkoły, a w trzy dni nauczyli się i doświadczyli tyle, że nie zapomną niczego przez kilkadziesiąt lat. Warto podróżować z „szesnastką”.

Foto: Weronika Gaj, klasa 3B

Listopad 2022

Posted in Bez kategorii, Dla rodziców, Dla uczniów, Różności, Szkolne imprezy, Wszystkie.