LEKCJA BIOLOGII W KLASIE 1C

BIAŁKA, KOAGULACJA, REAKCJA BIURETOWA… ALE O CO CHODZI?!

Czy lekcje biologii to tylko wykład i podręcznik? Na pewno nie w XVI LO. Wiedzą o tym młodzi naukowcy z klasy 1C.

Białka, to podstawowe związki organiczne występujące w organizmach żywych. Ich obecność w jaju kurzym mogli podczas zajęć z biologii sprawdzić uczniowie klasy 1C o profilu przyrodniczo- medycznym. Pod okiem pani profesor  Joanna Majki-Nosal uczniowie metodą naukową wykrywali białka i wiązania peptydowe za pomocą reakcji biuretowej i ksantoproteinowej. Podczas poprzedniej lekcji dowiedzieli się jakie właściwości są charakterystyczne dla tych związków, a w czasie zajęć laboratoryjnych mogli je sprawdzić. I tak dokonali koagulacji, peptyzacji i denaturacji białek.