IV FESTIWAL NAUKI w XVI Liceum Ogólnokształcącym zgromadził prawie 140 ósmoklasistów z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych. Wszyscy w tym wyjątkowym dniu mogli poczuć się prawdziwymi licealistami.
Wśród propozycji zajęć przygotowanych w ramach festiwalu znalazły się warsztaty laboratoryjne z biologii pt. „Życie w kropli wody”, warsztaty kreatywnego i logicznego myślenia, wykład z matematyki, bardzo praktyczna lekcja języka angielskiego oraz warsztaty socjologiczne.
Uczniowie szkół podstawowych w naszej nowoczesnej pracowni biologicznej mogli zobaczyć pod mikroskopem, co żyje w zaledwie jednej małej kropli wody. Woda, jaką młodzi naukowcy użyli do obserwacji, pochodziła z hodowli pierwotniaków, założonej przez uczniów klasy przyrodniczo-medycznej, poprzez dołożenie siana do wody z akwarium. To niewielkie środowisko stało się miejscem życia min. pantofelka, stylonychii czy trąbika. O szczegółowej budowie oraz czynnościach życiowych pantofelka, uczniowie dowiedzieli się z krótkiego wykładu oprawionego prezentacją multimedialną. Zajęcia poprowadziła pani Joanna Majka- Nosal nauczyciel biologii w XVI LO.
„Ekonomia na co dzień”, to tytuł warsztatów poprowadzonych przez panią Małgorzatę Kacprzykowską, nauczyciela języka polskiego, filozofii i etyki. Tutaj uczniowie zakładali wirtualne rodziny. Każdy z członków rodziny miał swoje potrzeby i związane z nimi wydatki. Jak zaplanować skromny domowy budżet, jak przy tym nie skłócić rodziny? – tego dowiedzieli się młodzi domowi ekonomiści.
XVI LO to szkoła, w której matematyka jest obowiązkowym przedmiotem, ale jednocześnie staje się przyjemnością. „Dlaczego warto uczyć się matematyki?”, przekonywała pani Sylwia Dudczak-Wachowska. To w czasie jej wykładu uczniowie dowiedzieli się, że matematyka naprawdę jest królową nauk, bo nie ma takiej dziedziny życia, w której matematyka nie byłaby potrzebna.
Każda klasa, to mała grupa społeczna. Każda grupa społeczna ma swoje prawa, które nią rządzą. Charakterystykę swojej klasy jako grupy społecznej, mogli poznać wszyscy, obecni na warsztatach poprowadzonych przez pana Ryszarda Kurtykę w ramach lekcji Wiedza o Społeczeństwie. W czasie zajęć dokonywano analizy struktury grupy, wzajemnych relacji między jej członkami. Można było przekonać się czy w grupie panuje zasada współpracy, czy rywalizacja i przywództwo.
„How to help?” – pod tym tajemniczym hasłem uczniowie poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy w ramach przedmiotu, z którego znane jest XVI LO – „Język angielski w medycynie”. Pan Paweł Jastrzębski na co dzień jest nauczycielem języka angielskiego, ale jego dodatkowe kwalifikacje w zakresie udzielania pierwszej pomocy, stały się pretekstem do wspierania medycznych zainteresowań uczniów „szesnastki”, a w dniu festiwalu, pretekstem do przekazania podstawowych wiadomości w tym zakresie, uczniom szkół podstawowych.
Nie samą nauką żyją uczniowie XVI LO. Tańczą i śpiewają, a jak to robią zobaczyli również nasi goście – uczestnicy festiwalu.