W DRODZE DO MEDYCYNY – 3C POZNAJE TAJNIKI ZAWODU, WIZYTA W CSM

W DRODZE DO MEDYCYNY – 3C POZNAJE TAJNIKI ZAWODU

Kolejna klasa o profilu przyrodniczo – medycznym w praktyczny sposób przygotowuje się do wyboru kierunku studiów. Uczniowie 3C pod opieką pani profesor Izabeli Markowskiej -Żuk realizują cykl zajęć, w czasie których poznają rodzaje i charakter zawodów medycznych. W ostatnim czasie odwiedzili CSM.

Centrum Symulacji Medycznej to nowoczesna placówka dydaktyczna Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, w której studenci kierunków medycznych zapoznają się z procedurami leczenia i uczą w sposób praktyczny przyszłego zawodu.

Uczniowie klasy IIIc (przyrodniczo-medycznej) mieli przyjemność zwiedzenia centrum i zapoznania się z pracą lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i położnych „od środka” dzięki możliwości zobaczenia symulatorów: karetki pogotowia ratunkowego, SOR-u, bloku operacyjnego, sali porodowej, sali intensywnej opieki medycznej. Największe wrażenie na młodzieży zrobiły fantomy czyli najnowocześniejsze manekiny medyczne, które wiernie odwzorowują „pacjentów” poprzez oddychanie, wydawanie dźwięków, płacz, mruganie oczami, reakcję oczu na światło; potrafią również symulować objawy wielu chorób. Bardzo interesująca była możliwość własnoręcznego przeprowadzenia badania ultrasonograficznego oraz ćwiczeń przygotowujących do wykonywania zabiegów laparoskopowych.

Każdy zwiedzający CSM mógł sprawdzić się w roli osoby ratującej życie dzięki tzw. „grze karetek” czyli grupowej resuscytacji, podczas której dzięki aplikacji na monitorach  telewizorów wyświetlane były częstotliwość i głębokość ucisków, a na koniec pojawiły się wyniki, które pokazały kto w RKO był najlepszy. Przekonaliśmy się, że ratowanie ludzkiego życia wymaga dużego wysiłku, wielu potem bolały ręce.

Dziękujemy pracownikom CSM za zaangażowanie, profesjonalizm i umożliwienie nam uczestniczenia w zajęciach.

W październiku w klasie 3c odbyła się prelekcja mgr Małgorzaty Błach – specjalistki psychodietetyki i aktywnego odżywiania komórkowego, mgr biologii, praktyk metody POINTS OF YOU.

Podczas wykładu młodzież mogła dowiedzieć się jak zdrowe nawyki żywieniowe oraz prozdrowotny styl życia wpływają na nasze zdrowie i  samopoczucie. Bardzo dokładnie przeanalizowany został talerz zdrowego odżywiania Uniwersytetu Harvarda, uzyskaliśmy liczne ciekawe i praktyczne wskazówki jak przygotowywać smaczne i zdrowe posiłki oraz jakich błędów żywieniowych nie popełniać.

A wszystko zaczęło się tak …

Wychowankowie pani prof. Markowskiej – Żuk wysłuchali wykładu pt. „Bakterie – przyjaciel czy wróg?”, który poprowadziła dr hab. inż. Elżbieta Bogusławska – Wąs, prof. ZUT z  Katedry Mikrobiologii Stosowanej i Fizjologii Żywienia Człowieka Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie.

Z bardzo interesującej prelekcji, zobrazowanej prezentacją multimedialną uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. dlaczego zajmujemy się mikroorganizmami, jakie jest środowisko życia drobnoustrojów, ich różnorodność i systemy wzajemnych relacji, czym różni się mikrobiota od mikrobiomu. Bardzo istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia były informacje na temat mikrobiologicznej osi jelito – mózg i ich wzajemnego oddziaływania oraz czynnikach wpływających na zmiany w równowadze zespołu mikroorganizmów jelitowych.

Oto garść refleksji uczniów i uczennic klasy przyrodniczo – medycznej:

Bardzo mądry i potrzebny wykład. Dowiedzieliśmy się dużo na temat otaczającego nas świata i ciekawostek z dziedziny mikrobiologii. Bardzo pożytecznie spędzony czas z Panią Profesor, dzięki któremu wyszliśmy z sali z nową wiedzą i doświadczeniem.”

„Na wykładzie dowiedzieliśmy się dużo o świecie bakterii, jak wpływają na nasze życie oraz życie innych organizmów. Okazało się, że nie ma praktycznie miejsca, gdzie one nie występują. Bakterie mają bardzo duży wpływ na nasze życie, zarówno pozytywny, jak i negatywny, decydują o naszym samopoczuciu, apetycie, różnych dolegliwościach.”

„Po wysłuchaniu wykładu chciałabym wyrazić swoją opinię. Bardzo podobała mnie się metoda Pani Profesor – uczymy się poprzez własne doświadczenie, polegała ona na stawianiu pytań i próbie odpowiedzi na nie wykorzystując swoją wiedzę. Dowiedziałam się dużo ciekawostek i zaskakujących faktów np., że ze wszystkich istniejących mikroorganizmów wystarczająco poznano tylko 7%.”

„ Z wykładu dowiedzieliśmy się, jaką rolę odgrywają bakterie w życiu człowieka. Pani Profesor dawała nam jasne i klarowne wyjaśnienia  oraz z chęcią udzielała odpowiedzi na nasze pytania. Okazało się, że bakterie mają wpływ na nasze samopoczucie, wygląd oraz zdrowie. Mogliśmy wiele zrozumieć i zapamiętać, bo nawiązania do życia codziennego były dla nas zrozumiałe. Spotkanie dało nam możliwość powtórzenia wiedzy z poprzednich lat oraz jej uzupełnienia, co przyda się na przyszłych lekcjach biologii i na maturze.”  

Mamy nadzieję, że taki sposób poznawania świata medycyny będzie inspiracją i zachęci niektórych uczniów do tego, aby kiedyś studiowali na kierunkach medycznych i pracowali w służbie zdrowia.

Posted in Bez kategorii, Dla rodziców, Dla uczniów, Różności, Szkolne imprezy, Wszystkie.