MEDYCY Z XVI LO PO PIERWSZYCH DOŚWIADCZENIACH Z MEDYCYNĄ

Przygotowanie do medycznego zawodu i nauka w XVI LO, czy to możliwe? Uczniowie klas przyrodniczo-medycznych udowodnili, że tak.

W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki, uczniowie klas 2c i 3g pod opieką  p. Joanną Majka- Nosal, nauczyciela biologii w naszej szkole, odwiedzili Centrum Symulacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. CSM, to jedno z najnowocześniejszych obiektów szkolących studentów kierunków medycznych PUM w Szczecinie. W 35 salach dydaktycznych znajdują się: sala operacyjna, sala intensywnej terapii, szpitalny oddział ratunkowy, symulator ambulansu, sala porodowa, sala opieki pielęgniarskiej, pracownia USG, pracownia endoskopii i wiele innych.

Pod nadzorem kadry naukowej PUM nasi licealiści  uczyli się, jak według scenariusza wykonać USG, laparoskopię, dokonać segregacji medycznej.  W salach dydaktycznych wykonywali zadania na modelach pacjentów,  czyli na 12 fantomach, które mogą płakać, mówić, odczuwać ból, a które można zaprogramować na różne choroby. Praca z takimi “pacjentami” w różnym wieku i z różnymi chorobami, okazała się dużym wyzwaniem dla przyszłych medyków.

22 IX 2021 r.