1C UCZY SIĘ MEDYCYNY OD DAWNA

Klasa I C o profilu przyrodniczo – medycznym udała się do Muzeum przy Zakładzie Historii Medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego  w Szczecinie. Licealiści poznali tajniki dawnej medycyny i farmacji oraz uświadomili sobie jak ogromny postęp dokonuje się w dziedzinie nauk medycznych.
Muzeum zostało powołane do życia w lutym 1960 r. Uczniowie obejrzeli tutaj dawne mikroskopy, wyposażenie gabinetów dentystycznych, zestawy laryngologiczne, eksponaty okulistyczne. Najcenniejsza część Muzeum to kolekcja aparatów odmowych, stetoskopów, fonendoskopów, pozwalająca wyeksponować historię diagnostyki i leczenia gruźlicy. Jest to jedyna taka ekspozycja w Polsce.
Na uwagę zasługują również przedmioty dotyczące historii farmacji. Są to meble stanowiące wyposażenie XIX- wiecznych aptek wraz z naczyniami aptecznymi, przybory używane do produkcji leków, wagi wraz z odważnikami, moździerze, jak również materiały reklamowe firm farmaceutycznych czy też leksykon preparatów aptecznych dla lekarzy praktyków z 1929 r.
Młodzież po Muzeum oprowadziła kierownik Zakładu Historii Medycyny i Etyki Lekarskiej dr hab. prof. PUM Aleksandra Kładna, która jest opiekunem zbiorów.

9.10.2019 r.