VI edycja projektu licealista w świecie nauki

UCZNIOWIE XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W SZCZECINIE W VI EDYCJI PROJEKTU LICEALISTA W ŚWIECIE NAUKI
23 lutego 2018 r. uczniowie klasy przyrodniczo – medycznej naszego liceum, uczestniczyli w ostatnim spotkaniu w ramach tegorocznego projektu  naukowego,  prowadzonego przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Wybrane i realizowane tematy to ,,Mikrokosmos wokół nas” oraz ,, Rośliny ze szkła -roślinne kultury in vitro”. Pierwszy, realizowany był w Katedrze Immunologii Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej pod opieką pani dr hab. Jolanty Karakulskiej oraz członków Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologów, gdzie uczniowie wyodrębniali kultury bakterii, wykonywali preparaty z wymazu bakteryjnego oraz prowadzili obserwacje mikroskopowe spreparowanych bakterii. Drugi projekt odbywał się na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT pod opieką dr inż. Marceliny Krupy-Małkiewicz. Tutaj uczniowie XVI LO sporządzali podłoża do hodowli in vitro. W warunkach laboratoryjnych dezynfekowali  nasiona roślin uprawnych w alkoholu i podchlorynie sodu, aby następnie w sterylnym środowisku,  na stole z laminarnym przepływem powietrza, umieszczać nasiona w pożywkach i czekać co z nich wyrośnie. Efektem końcowym była obserwacja własnych hodowli ogórka, buraka i rzeżuchy oraz porównanie próby kontrolnej i badawczej.
Udział uczniów XVI Liceum Ogólnokształcącego w naukowych projektach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, to efekt stałej współpracy naszej szkoły z tą uczelnią w ramach umowy patronackiej.