II edycja Festiwalu Nauki w XVI Liceum Ogólnokształcącym

Kolejna porcja wiedzy w ciekawym wydaniu podczas II FESTIWALU NAUKI w XVI Liceum Ogólnokształcącym. Pierwszy dzień wiosny stał się okazją do zaproszenia uczniów klas III oddziałów gimnazjalnych XVI LO, do udziału w II edycji Festiwalu Nauki.
Podczas cyfrowej lekcji z tabletami pt. „Quizy z informatyki”, uczniowie korzystając z platformy Kahoot! rozwiązywali interaktywne quizy. Wykorzystując dostępne urządzenia mobilne rywalizowali o najlepszy wynik, powtarzając przy tym zagadnienia omawiane na lekcjach. Wybór poprawnych odpowiedzi w ograniczonym czasie był wyzwaniem, z którym świetnie sobie poradzili.
„How to Help?”, to warsztaty z języka angielskiego w ratownictwie, w czasie których uczniowie mogli przekonać się, jak ważna jest znajomość języka obcego w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Uczyli się jak rozpoznać oraz pomóc osobie z objawami udaru, a także w jaki sposób interweniować przy zadławieniu osoby dorosłej oraz dziecka. Na koniec za pomocą sześciu kluczowych pytań, diagnozowali przyczynę złego samopoczucia osoby poszkodowanej używając tylko i wyłącznie języka angielskiego.
Podczas warsztatów kreatywnego i logicznego myślenia w języku angielskim na uczniów czekało sześć stanowisk z zadaniami do rozwiązania. Na zrobienie każdego ćwiczenia uczniowie w swoich grupach mieli po pięć minut. Wykonywali zadania związane ze słownictwem oraz gramatyką, między innymi: dopasowywanie słów do odpowiednich pór roku, układanie domina z homofonami, układanie tekstu piosenki w odpowiedniej kolejności czy układanie domina z ukrytą historią kryminalną.
Uczestnicząc w warsztatach chemicznych „Zabawy z chemią”, uczniowie wykrywali różne rodzaje substancji pochodzenia naturalnego przy pomocy uniwersalnych papierków wskaźnikowych oraz naturalnych indykatorów np. wywaru z czerwonej kapusty. Tworzyli model cząsteczki, co nie było wcale łatwe, mając do dyspozycji tylko liczbę i rodzaj atomów. Ostatnie zadanie przyniosło wszystkim dużo radości – uczniowie stoczyli bitwę morską grając w chemiczne statki. Planszą stał się układ okresowy pierwiastków.
Podobnie jak w I edycji Festiwalu Nauki, tak i teraz, trzecioklasiści odkrywali tajemnice biologii podczas warsztatów „Plazmoliza i deplazmoliza cytoplazmy”.
Kolejna edycja Festiwalu Nauki już wkrótce. ZAPRASZAMY!