“FAKULTETY SZCZECIŃSKIE” Z PANEM PREZYDENTEM

Uczniowie “Szesnastki” uczestniczyli w niecodziennej lekcji. Miejscem zajęć nie była szkoła, a sala sesyjna Rady Miasta Szczecin, a wykładowcą Pan Prezydent Piotr Krzystek.
Uczniowie klas I, II i III korzystając z zaproszenia włodarza naszego miasta, uczestniczyli w wykładzie z cyklu “Fakultety Szczecińskie”. Młodzi obywatele Szczecina poznali strukturę samorządu, zarówno Miasta i Gminy Szczecin jak i województwa zachodniopomorskiego, zadania i obszary jakimi zajmuje się samorząd terytorialny. Uczniowie mieli również okazję dowidzieć się z jakich źródeł finansowych tworzy się budżet miejski i na jakie inwestycje rozdysponowywane są jego środki. Ogromnie ważnym elementem wykładu były informacje o tym, jak złe skutki może wywoływać mowa nienawiści i jak się przed nią bronić.
Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudziły informacje o nowych inwestycjach, które już rozpoczęły się w Szczecinie (m.in. nowy stadion miejski, inwestycje drogowe) oraz o tych zaplanowanych na najbliższy okres (m.in. aquapark, kolej metropolitalna, obwodnica zachodnia Szczecina).
Niewątpliwie dużą niespodzianką okazała się bardzo dobra znajomość przez Pana Prezydenta historii Szczecina, jego legend i tajemnic. O wielu z nich uczniowie będą mogli przeczytać w otrzymanych od gospodarza publikacjach pt. FAKULTETY SZCZECIŃSKIE, będących zbiorem artykułów o dawnej i niedawnej historii naszego miasta.
Całe spotkanie zakończyło się długą serią pytań od uczniów, młodych obywateli, którzy już niedługo będą decydować o życiu społecznym i obywatelskim w Szczecinie, a na pożegnanie wspólną sesją fotograficzną.
29 X 2019 r.